Charakterystyczne objawy spastyczności
Jak rozpoznać pierwsze objawy spastyczności? Co powinno wzbudzić czujność? Czy to, że Twoja ręka jest ciągle zaciśnięta w pięść albo „przyklejona do ciała”, to naturalny odruch po udarze? O charakterystycznych objawach spastyczności opowiada dr n. med. Małgorzata Dec-Ćwiek, Specjalista neurolog, Specjalista rehabilitacji medycznej.
Transkrypcja
Jakie są charakterystyczne objawy spastyczności?
rozwiń
U pacjentów, u których spastyczność występuje w sposób stały obserwujemy charakterystyczne ułożenie np. ręki albo nogi. Widzimy wówczas, że po stronie objętej chorobą np. ręka jest przyklejona do ciała, nadgarstek zgięty, a pięść zaciśnięta. Taka przetrwała spastyczność może też bardzo przeszkadzać w noszeniu ortezy, którą pacjenci bardzo często mają zalecaną. Pamiętajmy także, że spastyczności często towarzyszy ból.
Ból może wynikać z samego wzmożonego napięcia mięśniowego, może wynikać także z nieprawidłowych procesów zachodzących w obrębie samego mięśnia, także kości, może także wynikać z tego powodu, że zostały uszkodzone pewne struktury w mózgu, które odpowiadają za sposób odczuwania bólu.
zwiń