Powrót

Spastyczność po udarze mózgu – na czym polega?

Ciało po udarze 2022.02.24 Zespół Redakcyjny
Spastyczność poudarowa

Udar mózgu zawsze niesie za sobą jakieś powikłania. W zależności od obszaru, w jakim powstał, a także czasu reakcji na objawy, następstwa po tej chorobie mogą przybierać różne formy. Zdarza się, że pacjenci borykają się z zaburzeniami neurologicznymi, które w miarę upływu czasu zmniejszają się. Jednym ze skutków, z jakim często mierzą się osoby, które przeszły udar mózgu, jest spastyczność kończyn.

Czym jest spastyczność?

Nawet u 20-40% pacjentów po przebytym udarze może dojść do spastyczności. Najprościej ujmując, jest to zaburzenie powstałe wskutek uszkodzenia górnego neuronu ruchowego i objawia się wzmożonym napięciem mięśniowym. Jest to zjawisko nie tylko utrudniające bądź uniemożliwiające wykonywanie codziennych czynności, ale także powodujące bolesność u części pacjentów. Chociaż w większości przypadków spastyczność dotyczy kończyny górnej, zdarza się, że zaburzenia, dotyczyć mogą także kończyny dolnej. Co ważne, nie zawsze objawy ujawniają się tuż po udarze, o spastyczności dowiedzieć możemy się nawet kilka tygodni później.

Objawy spastyczności kończyn

Pacjenci, którym doskwiera spastyczność po udarze, odczuwają bolesne skurcze mięśni, które znacząco utrudniają funkcjonowanie. Chociaż spastyczność w zdecydowanej większości przypadków obejmuje kończyny górne, zdarza się, że pacjenci cierpią także na spastyczność kończyn dolnych. Bardzo często dolegliwość ta dotyczy nadgarstka oraz łokcia, które nienaturalnie układają się niezależnie czy ręka pozostaje w ruchu, czy spoczynku. Pacjent, który cierpi na spastyczność po udarze zazwyczaj nie tylko nie ma możliwości wykonywania precyzyjnych ruchów, ale niejednokrotnie także jakiegokolwiek ruchu ręką. Wynika to z faktu takiego napięcia mięśni, że ręka jest przyciśnięta do klatki piersiowej, a jej wyprostowanie jest niemożliwe. Spastyczność po udarze mózgu bardzo często objawia się także trudnościami w chwytaniu i utrzymywaniu w dłoniach nawet lekkich przedmiotów. Jeśli mamy do czynienia ze spastycznością kończyn dolnych, pacjent może miewać problemy z utrzymaniem równowagi.

Skutki spastyczności

Jak w przypadku każdych schorzeń, tak i dla osób cierpiących na spastyczność, najważniejsza jest diagnoza oraz zastosowanie właściwego leczenia. Jeśli pacjent nie podejmie żadnych kroków w tym kierunku, może dojść do nieodwracalnych zmian i deformacji, które pomimo późniejszej rehabilitacji nie będą możliwe do wyleczenia. Długo utrzymująca się spastyczność może być także przyczyną kolejnych schorzeń, wśród których najpoważniejszą jest zakrzepica żylna, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla pacjentów po udarze. Ciągły ucisk przyczyniać się może także do powstawania trudnych do wyleczenia odleżyn.

Leczenie spastyczności po udarze mózgu

Pacjenci po udarze mózgu muszą liczyć się z różnego rodzaju powikłaniami, w tym bardzo często występującą spastycznością kończyn. Dzięki rozwojowi medycyny mogą liczyć na szereg różnych form leczenia, w tym zastrzyki z toksyny botulinowej. Głównym zadaniem toksyny jest zmniejszenie napięcia mięśniowego, co w połączeniu z rehabilitacją, pozwala na poprawę sprawności.  Terapię tę należy połączyć z najpopularniejszą formą leczenia, czyli rehabilitacją. Dzięki wykonywanym regularnie przez fizjoterapeutę zabiegom i ćwiczeniom pacjent ma możliwość odzyskania pełnej sprawności lub sprawności częściowej.

Inne formy leczenia spastyczności to:

  • środki doustne,
  • leki wziewne,
  • leczenie dokanałowe, 
  • leczenie operacyjne.
Konsultacja
Dr n. med. Małgorzata Dec-Ćwiek

Przeczytaj także:

ALL-PL-000302