Odleżyny po udarze mózgu – jak im zapobiegać?
Jedną z przyczyn udaru mózgu jest miażdżyca, która doprowadza do niedrożności naczyń tętniczych, wskutek czego krew nie ma możliwości natlenienia narządu. Obumarcie chociaż części mózgu może nieść za sobą negatywny wpływ na dalsze życie i funkcjonowanie, co najczęściej objawia się zaburzeniami neurologicznymi. Osoby po udarze mózgu bardzo często doznają trwałej niepełnosprawności. Opieka nad takim pacjentem wymaga nie tylko doświadczenia, ale także nieustannej rehabilitacji.
Spis treści
Spis treść
Czym są odleżyny?
Z pojęciem odleżyny większość z nas z pewnością miała kiedyś styczność. Jednak dopóki przypadłość ta nie dotyka nas lub osoby z naszego najbliższego otoczenia nie zdajemy sobie sprawy, że odleżyny są nie tylko bolesne, ale także bardzo trudne w wyleczeniu. Najprościej mówiąc, odleżyna to rana na skórze powstała wskutek zbyt długiego przebywania w jednej pozycji. Z racji zanikania wraz z wiekiem zawartości kolagenu i elastyny, problem ten dotyczy zwłaszcza osób w podeszłym wieku.
Dlaczego powstają odleżyny?
Odleżyny powstają głównie u osób, które są długotrwale unieruchomione i zmuszone do przebywania w pozycji leżącej. Brak aktywności fizycznej sprawia, że dochodzi do zaburzeń ukrwienia. Stały nacisk na ciało pacjenta powoduje powstawanie zmian na skórze, które są następstwem obumarcia komórek. Po czasie, jeśli nie wdrożymy specjalistycznego leczenia, może dojść do ich martwicy oraz powstania owrzodzeń.
Jak zapobiec powstawaniu odleżyn?
Udar mózgu to jedna z przyczyn unieruchomienia pacjenta w pozycji leżącej. Aby nie dopuścić do powstania u niego odleżyn, należy wdrożyć kilka działań do codziennej rutyny. Odleżyny powstają w miejscu, gdzie występuje długotrwały ucisk na ciało. Niepełnosprawność po udarze bardzo często uniemożliwia samodzielną zmianę pozycji ciała. W takim przypadku pomoc drugiej osoby jest nieoceniona. W zależności od możliwości oraz zaleceń rehabilitanta, należy pionizować ciało do pozycji siedzącej, bądź zmieniać położenie z pozycji wspak na ułożenie boczne. Zmiany te warto wykonywać co kilka godzin.
Korzystając z okazji, kiedy pacjent nie leży na plecach, możemy umyć pacjenta wodą z szarym mydłem lub preparatem specjalnie do tego przeznaczonym. Należy jednak pamiętać, że po każdym myciu skóra powinna być dokładnie wytarta za pomocą delikatnego ręcznika, którym stemplujemy ciało, a nie pocieramy, aby nie dopuścić do podrażnień naskórka. Bardzo ważnym aspektem jest także troska o nawilżanie i natłuszczanie skóry pacjenta. W tym celu w zależności od wrażliwości skóry możemy wykorzystać zwykłą oliwkę albo specjalny preparat o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. W przypadku zauważenia podrażnień na skórze warto sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie propolis lub cynk, który ma działanie antyseptyczne.
W przypadku osób po udarze, które pozostają unieruchomione, warto zdecydować się na zabiegi fizjoterapii pod okiem lekarza, co pozwoli zmniejszyć ryzyko powstawania odleżyn.
Sposoby na leczenie odleżyn
Odleżyny są bardzo trudne do wyleczenia, dlatego w miarę możliwości należy zapobiegać ich powstawaniu. Jeśli jednak u osoby po udarze mózgu zauważymy pojawiające się zaczerwienienia na skórze, należy niezwłocznie działać. Oprócz zabiegów wykonywanych na co dzień, należy zastosować specjalne środki odkażające, a także kremy na bazie cynku. Szybka reakcja może zapobiec pogłębieniu się zmian na skórze. W przypadku, jeśli nie uda się zahamować procesu powstawania odleżyn, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie, opierające się na zastosowaniu silniejszych środków odkażających, specjalnych opatrunków, a w skrajnych wypadkach zabiegów chirurgicznych.
Przeczytaj także:
- Sprawdź mapę ośrodków leczących spastyczność bezpłatnie
- Rehabilitacja po udarze – kiedy zacząć, gdzie szukać pomocy?
- Jak opiekować się chorym po udarze mózgu w domu?
- Problemy związane z jedzeniem
- 12 porad jak traktować osobę bliską po udarze
- Ogólne zalecenia żywieniowe dla pacjentów po udarze z zaburzeniami połykania