Miażdżyca – niebezpieczna choroba prowadząca do udaru
Chociaż pojęcie „miażdżyca” nie jest obce ogółowi społeczeństwa, wiele osób, otrzymując taką właśnie diagnozę, dopiero wtedy zaczyna sprawdzać, czym tak właściwie jest i jakie są jej przyczyny. Najprościej mówiąc, to choroba układu sercowo-naczyniowego, polegająca na odkładaniu się wewnątrz tętnic blaszek miażdżycowych, co z kolei na przestrzeni czasu prowadzi do zmniejszenia przepustowości przepływu krwi. Zbyt późna diagnoza bądź niestosowanie się do zaleceń lekarza może spowodować całkowite zablokowanie światła naczynia, a w efekcie do niedokrwienia poszczególnych narządów.
Spis treści
Spis treść
Gdzie szukać przyczyn miażdżycy?
Kiedy lekarz diagnozuje miażdżycę, w głowie pacjenta rodzi się wiele pytań. Najczęściej jednak zastanawiamy się, co właściwie było przyczyną takiego stanu rzeczy? Jest nią uszkodzenie wewnętrznej ściany naczyń tętniczych, w których zaczyna tworzyć się proces zapalny. Pod naruszonymi ścianami powstaje warstwa tłuszczowa, składająca się z kolagenu, lipidów oraz wapnia. Źródeł tej początkowo bezobjawowej choroby doszukiwać możemy się w nieprawidłowej diecie, zbyt obfitej w kwasy tłuszczowe, która powodować może podwyższenie w organizmie poziomu cholesterolu. Miażdżyca bardzo często diagnozowana jest więc u osób otyłych oraz z nadwagą. Duży wpływ ma na nią także siedzący tryb życia oraz używki takie jak papierosy czy alkohol. Aby uniknąć diagnozy, nie należy bagatelizować regularnego wykonywania badań.
Po czym poznać, że możemy mieć miażdżycę?
Miażdżyca, to choroba, która bardzo długo nie daje żadnych niepokojących objawów. Bardzo często diagnozowana jest przez przypadek albo wtedy, kiedy zaczynają się jej powikłania. Pierwszym sygnałem, który powinien nas zaniepokoić, są nieprawidłowe wyniki morfologii krwi. Podwyższone parametry CRP, mówiące o pojawieniu się w organizmie stanu zapalnego to pierwszy sygnał, do wykonania kolejnych badań. Zazwyczaj pakiet taki składa się z badania stężenia glukozy we krwi, poziomu kreatyniny, oznaczenia lipidogramu, a także apolipoproteiny A, B oraz lipoproteiny.
Miażdżyca – skutki zaniedbań
Niestety, często pierwsze dolegliwości wynikające z miażdżycy pojawiają się w momencie, kiedy w organizmie doszło już do powikłań, a więc niedokrwienia, a w rezultacie do niedotlenienia innych narządów. W zależności od umiejscowienia zmian miażdżycowych następstwem mogą być inne schorzenia. Stosunkowo niegroźnymi, acz uciążliwymi jest uporczywy ból nóg zwłaszcza podczas wysiłku, uczucie mrowienia, drętwienia, a nawet zaburzenia czucia. Jeśli miażdżyca rozwinie się w obrębie tętnic nerkowych, możemy mieć do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, a także niewydolnością nerek. Często miażdżyca jest przyczyną choroby niedokrwiennej serca. Objawia się ona przede wszystkim bólem i uciskiem w klatce piersiowej występującym podczas wysiłku lub tuż po nim. Zaawansowana miażdżyca może doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Początkowe objawy, jakie mogą sygnalizować zmniejszenie przepływu krwi w tętnicach szyjnych to przede wszystkim zawroty głowy, zaburzenia widzenia i pamięci czy chwilowe omdlenia. W żadnym przypadku nie należy bagatelizować objawów, wysyłanych przez organizm. Mogą one bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian, a w najgorszym przypadku do zgonu pacjenta.
Czy miażdżycy da się zapobiec?
Chociaż obecnie najpopularniejszym sposobem na pozbycie się miażdżycy jest chirurgiczne usunięcie zmian miażdżycowych, coraz częściej w leczeniu stosuje się wszczepianie tzw. stentów, które mają za zadanie poszerzyć średnicę naczyń. Zabiegi te jednak zapobiegają powstawaniu powikłań, kiedy mamy już zdiagnozowaną chorobę. Aby jednak zminimalizować ryzyko jej powstania, warto wdrożyć zdrowe nawyki do swojego życia, czyli zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną czy unikanie używek.
Przeczytaj także: