Jak rozpoznać udar mózgu? Objawy udaru
Udar mózgu to stan zagrażający życiu. Szybkie rozpoznanie objawów, hospitalizacja, podjęcie leczenia i rehabilitacja są w stanie ocalić życie chorego i sprawić, że wróci on do sprawności i samodzielności. Rodzaj i siła objawów są wynikiem rozległości udaru i lokalizacji ogniska udarowego. W tym artykule przedstawimy najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o udarze mózgu.
Spis treści
Udar mózgu następuje w momencie nagłego zaburzenia dopływu krwi do mózgu. Może być wynikiem uszkodzenia i zatkania naczyń w wyniku miażdżycy, problemów z sercem, które niewydajnie pompuje krew i jej zbyt mała ilość dociera do mózgu lub w wyniku pęknięcia naczynia. Z racji tego, że dotyka różnych obszarów mózgu, może dawać bardzo różne objawy.
Spis treść
Rodzaje najczęstszych objawów udaru mózgu
- Objawy ruchowe
Należą do nich osłabienie, niesprawność jednej kończyny lub dwóch po tej samej stronie ciała, trzech lub paraliż wszystkich kończyn.
- Objawy czuciowe
Do tej grupy należą zaburzenia lub utrata czucia w kończynach (często jednostronna).
- Zaburzenia mowy/językowe
Ten objaw jest bardzo charakterystyczny dla udaru, ponieważ chory ma problem z komunikowaniem się z otoczeniem i często próba rozmowy przybiera postać bełkotu. Niestety, często ten objaw jest mylony z byciem pod wpływem alkoholu i pacjent nie otrzymuje odpowiedniej opieki medycznej na czas. W tej grupie objawów znajdziemy takie jak: afazja czuciowa (sensoryczna, Wernickiego – obejmuje problemy z rozumieniem mowy), afazja ruchowa (problem z dobieraniem słów), dyzatria (problem z artykulacją słów), a także problemy z czytaniem, pisaniem i liczeniem w momencie, kiedy umiejętności te były bardzo dobrze rozwinięte przed udarem.
- Zaburzenia zachowania i poznawcze
Dotyczą problemów z pamięcią, ogólną dezorientację, zarówno czasową jak i przestrzenną, problemy z wykonywaniem codziennych czynności takich jak jedzenie, ubranie się czy wykąpanie.
- Zaburzenia równowagi
Obejmują problemy z utrzymaniem pionowej pozycji ciała.
- Inne objawy: utrata przytomności, zaburzenie widzenia na jedno oko lub na oba, podwójne widzenie.
Inne możliwe objawy udaru mózgu:
- apraksja – polega na ograniczeniu możliwości wykonania ruchu przy braku występowania niedowładu, zaburzeń czucia. Wyróżnia się kilka typów apraksji: ideacyjną, ideomotoryczną, konstrukcyjną;
- zespół Gerstmanna – rzadki objaw charakteryzujący się niemożnością prawidłowego pisania lub wykonywania prostych działań matematycznych, identyfikacji palców czy problemy z odróżnieniem strony prawej od strony lewej;
- aleksja bez agrafii – polega na niezdolności czytania przy zachowaniu zdolności pisania.
Objawy przejściowego niedokrwienia mózgu
Zanim dojdzie do pełnego udaru, który zasieje spustoszenie w mózgu chorego, czasami dochodzi do przejściowego niedokrwienia mózgu. Jego zaobserwowanie i odpowiednio szybki czas reakcji pozwala na uniknięcie pełnego udaru. Chory wykazuje w tym czasie pierwsze niepokojące objawy takie jak:
- osłabienie, jednostronny brak czucia,
- niewielkie niedowłady ręki i nogi oraz uczucie mrowienia w kończynach,
- wykrzywienie twarzy,
- problemy z komunikacją – zapominanie i przekręcanie słów, trudności z rozumieniem,
- zaburzenie widzenia,
- bardzo silne bóle głowy, zawroty i wymioty,
- problem z utrzymaniem równowagi,
- upadki bez powodu.
Pierwsza pomoc przy udarze mózgu – jak postępować?
Kiedy zaobserwujemy u kogoś objawy udaru mózgu, należy natychmiast wezwać pogotowie. Do czasu przyjazdu karetki należy ułożyć chorego w bezpiecznej pozycji na boku i monitorować jego oddech i tętno. W przypadku zaobserwowania braku oddechu należy sprawdzić, czy w jamie ustnej nic się nie znajduje, np. proteza i wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie do czasu przyjazdu pogotowia.
Przeczytaj także: