Cechy dobrego lekarza prowadzącego pacjenta po udarze
Zaangażowanie, szczerość, jasno wytyczone cele i dopingowanie pacjenta – to cechy, które Ania, bohaterka kampanii Życie po udarze, ceni u swojego lekarza prowadzącego.
Czym kierować się przy wyborze lekarza prowadzącego?
Transkrypcja
Co jest ważne w kontakcie z neurologiem?
rozwiń
[Dr Małgorzata Dec-Ćwiek, specjalista neurolog i rehabilitacji medycznej] Dzień dobry.
[Pacjentka Ania] Dzień dobry.
[Dr Małgorzata Dec-Ćwiek, specjalista neurolog i rehabilitacji medycznej] Zapraszam.
[Pacjentka Ania] W kontakcie z neurologiem ważne jest dla mnie to, że jest szczery wobec mnie jako pacjenta, mówi co jest możliwe, co nie bardzo już.
Ważne jest zaangażowanie lekarza w sprawę pacjenta, żeby pacjent ze swoim lekarzem określał cele do osiągniecia, jest to dla mnie osobiście taki doping mojego lekarza, dla mnie, że mam coś osiągnąć, kolejny cel, mam dobiec gdzieś w określonym czasie.
Rehabilitacja trwa 4 lata, od momentu udaru, nie mogłam siedzieć, chodzić, zeprzeć się na ręce lewej, wyprostować jej. Zmiany przychodziły bardzo powoli, ale przychodziły.
W tej rehabilitacji nie ma tej nagrody, którą jest wykonanie ruchu. Ta nagroda przychodzi bardzo powoli.
Hobbystycznie to fajnie pobijać swoje rekordy, nie? A tutaj walczy się o każdy ruch, nie na ilość, tylko wykonanie techniczne.
W długotrwałej rehabilitacji czasem brakuje siły po prostu, takiej wiary, że pójdzie do przodu. Jak się usłyszy, zobaczy na filmie, że jest poprawa, skrócony czas chodu na określonym dystansie to dużo daje.
Na każdej wizycie sprawdzamy czy zostały poprzednie cele osiągnięte i wyznaczamy nowe, podbijamy stawkę.
zwiń