12 porad jak traktować osobę bliską po udarze
Udar kompletnie zmienia nie tylko życie chorych, ale także ich opiekunów. Pierwsze miesiące mogą wiązać się z poczuciem bezsilności, gniewu, złości, dlatego tak ważne jest wzajemne zrozumienie i szacunek oraz świadomość emocji i wynikających z nich zachowań. Wierzymy, że przygotowany z myślą o opiekunach poradnik, przyczyni się do budowania świadomej relacji i atmosfery wzajemnego zrozumienia na nowo.
Jak traktować osobę bliską po udarze?
- Bliski po udarze to ten sam człowiek, którego znałeś wcześniej. Szukaj sposobów efektywnej komunikacji, które nie wykluczają żadnej ze stron. Mów otwarcie o potrzebach, problemach, życiu codziennym. Włączaj bliską ci osobę do rozmowy jak do tej pory.
- W relacjach, zamiast koncentrować się na przeszłości, skup się na teraźniejszości i na wspólnych planach na przyszłość.
- Nie przypominaj chorej osobie o momencie udaru, pobycie w szpitalu, ciężkich chwilach.
- Dostosuj aktywność do etapu choroby bliskiej osoby.
- Każdy udar jest inny, a choroba może przebiegać inaczej.
- Dlatego porównanie do innych chorych może być demotywujące i zniechęcające do podejmowania starań.
- Osoba chora może nie wykazywać chęci aktywnego współuczestniczenia w domowym życiu. Dlatego warto wyjść z inicjatywą i w naturalny sposób zachęcać ją do bycia razem, zaczynając od rozmów, po spokojne spotkania ze znajomymi.
- Chory potrzebuje czasu na regenerację, która jest jednym z ważniejszych elementów wspierających leczenie. Chory musi mieć możliwość działania w swoim tempie, a nie działać pod presją oczekiwań zmotywowanego do terapii opiekuna.
- Uszanuj czas na odpoczynek, nawet jeśli twój bliski potrzebuje go więcej, niż ty zakładasz.
- Osoba po udarze potrzebuje zaspokajania potrzeb psychicznych, przywiązania i bliskości. Taki rodzaj relacji pozytywnie wpłynie na samopoczucie bliskiej osoby. Twoja obecność, empatia i zrozumienie jej stanu są bezcenne.
- Motywuj poprzez działanie, inspiruj, podsuwaj narzędzia i proponuj aktywności, aby osoba chora jak najwięcej praktykowała i ćwiczyła samodzielnie.
- Osoba po udarze musi zaakceptować nową rzeczywistość, w jakiej się znalazła. Uczucie gniewu, żalu czy złości to normalne uczucia na różnych etapach leczenia. Jesteś tu dla tej osoby i będziesz ją wspierać. To ważne, żeby miała poczucie, że nie jest sama w tym trudnym dla niej czasie.
Pamiętaj – osoba chora nie złości się na Ciebie, ale na swoją niemoc i chorobę. Masz prawo nie potrafić zareagować na trudną sytuację. Nie bój się poprosić o pomoc np. psychologów. W ten sposób wspierasz siebie i bliską Ci osobę oraz dajesz Wam siłę na poradzenie sobie z różnymi emocjami.
Pobierz pełną treść poradnika dla opiekuna, w której umieściliśmy konkretne wskazówki dotyczące zachowań w poszczególnych sytuacjach.
Przeczytaj także:
- Sprawdź mapę ośrodków leczących spastyczność bezpłatnie
- Spastyczność po udarze mózgu – na czym polega?
- 10 wskazówek, o czym należy pamiętać, zanim pacjent opuści oddział udarowy
- Przejściowe niedokrwienie mózgu coraz częściej dotyka młodych ludzi. Na czym polega i jakie są jego objawy?
- Dogoterapia pomocna w leczeniu poudarowym
- Korzyści płynące z rehabilitacji
- Konsekwencje unieruchomienia pacjenta po udarze